PILATES
1. Twórca Joseph Pilates
Urodził się w 1883 roku w niemieckiej miejscowości Mönchengladbach. W dzieciństwie doskwierały mu różne, ciężkie choroby, takie jak krzywica czy astma. Mimo to był aktywnym, sprawnym i ciekawym świata facetem, który chciał osiągnąć i utrzymać umysłową i fizyczną sprawność oraz perfekcję ruchu. W większości sportów i dyscyplin, które uprawiał, był samoukiem.
W trakcie wybuchu I wojny światowej w 1914 roku został uwięziony w obozie, który znajdował się w Lancaster. Nauczał innych osadzonych walki i samoobrony. To właśnie tam zaczął planować swój oryginalny system ćwiczeń, który później nazwał „Kontrologią”. Do stworzenia pierwszych sprzętów rehabilitacyjnych wykorzystał sprężyny do łóżek. Historia jego życia jest tak samo ciekawa, jak i tajemnicza. Istnieje co najmniej kilka opowieści o losach Josepha Pilatesa i początkach metody, którą stworzył. Zachęcam gorąco do własnych poszukiwań i analiz tej – obfitującej w ciekawe wątki – historii. Warto, ponieważ krążące w branży sportowej opowieści często mijają się z prawdą. Warto poznać również historię jego uczennic i uczniów, którzy z powodzeniem kontynuowali nauki Pilatesa.
- Po 10 sesjach poczujesz różnicę, po 20 ją zobaczysz, a po 30 będziesz mieć całkiem nowe ciało – Joseph Pilates.
Technika, która początkowo była skierowana głównie do kontuzjowanych weteranów wojennych, ale też aktorów i tancerzy, dziś uznawana jest za jeden z najlepszych sposobów na wyrzeźbienie i ujędrnienie sylwetki, a także uzyskanie większej kontroli nad własnym ciałem.
2. Sesje indywidualne lub w duetach w studio.
Zajęcia pilates prowadzone są w oparciu o metodę pilates z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu Josepha Pilatesa (reformer z wieżą, wunda chair, electric chair, ladder barrel, spine corrector i wiele innych).
Na pierwszy rzut oka wszystko przypomina salę tortur, ale nic bardziej mylnego. Reformer pokochasz od swojego pierwszego Footworku! To ten moment sesji, kiedy odnajdujesz swój rytm oddechu, pobudzasz ciało do ruchu, znajdujesz wyrównanie i integrujesz się z najgłębszymi mięśniami. Jednak Reformer to tylko ułamek pracy na dużym sprzęcie, ponieważ jest ich znacznie więcej. To samo ćwiczenie na innym aparacie będzie mniej lub bardziej wymagające, być może nawet poczujesz inne mięśnie niż się spodziewasz. Najważniejsze dla nas jest, by trening był dla Ciebie jak najbardziej efektywny. By wszystkie wariacje ćwiczeń były dostosowane do TWOJEGO poziomu zaawansowania, ponieważ Pilates jest dla każdego – nieważne, czy dopiero rozpoczynasz przygodę z aktywnością fizyczną, czy sport to całe Twoje życie.
-
Sesje indywidualne lub w duetach dostosowane są do Twoich potrzeb – pracujemy zarówno nad celami długoterminowymi, jak i bieżącymi.
-
Na treningu najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo i zdrowie.
-
Zawsze szukamy takiego zestawu ćwiczeń, byś po tej godzinie czuł/-a się znacznie lepiej niż przed przyjściem.
-
Czasem będzie intensywniej, czasem spokojniej. Często lepiej zatrzymać się, by lepiej zrozumieć ruch.
-
Właśnie! Dlatego na instruktorów mówi się “nauczyciele”. My uczymy Cię ruchu. Każda osoba potrzebuje różnych wskazówek. Pracując z nauczycielem 1:1 dostajesz zindywidualizowane prowadzenie, a to zwiększa efektywność ćwiczeń.
-
Cały nasz zespół to otwarte umysły. Oczekujemy od Ciebie pełnego zaangażowania, a jednocześnie na sesję zawsze patrzymy szerzej – to nie tylko zestaw ćwiczeń do odhaczenia. Komunikacja z Tobą to dla nas podstawa. Reagujemy na bieżąco, by trening służył Tobie, a nie Ty treningowi.
3. Wpływ ćwiczeń Pilatesa na organizm człowieka.
Na to pytanie nie ma jednej krótkiej odpowiedzi. Trenując Pilates, zmieniasz spojrzenie na pracę z ciałem. Uczysz się poprawnych wzorców ruchowych i zyskujesz świadomość. To trening holistyczny, ale skupia się przede wszystkim na czuciu głębokim. Zapewne każdy słyszał o pojęciach przynależnych do tej metody, takich jak „centrum” czy „powerhouse”, którymi określamy umięśnienie stabilizujące ciało. Podczas zajęć grupowych często mówimy o wydłużaniu, szukaniu osi centralnej czy oporze sił. To prawda, że trening ten należy do trudnych, ale jego efekty widać już po kilku sesjach. I nie chodzi tylko o sylwetkę w znaczeniu jej atrakcyjności, a przede wszystkim o walory treningu prozdrowotnego – lepszą postawę ciała, świadomy ruch, kontrolę równowagi itd. Wielu topowych nauczycieli mówi wprost, że są dwie drogi – Pilates można pokochać lub znienawidzić. Bierze się to prawdopodobnie z tego, że podczas trenowania tej formy poznajesz wszystkie swoje ograniczenia.
System ćwiczeń Pilatesa wpływa korzystnie na wyrobienie nawyku prawidłowego i pełnego oddechu,
- wysmuklenie sylwetki i „wyciągnięcie” ciała,
- poprawę elastyczności ciała,
- poprawę koordynacji ruchowej i równowagi,
- wzmocnienie mięśni, zwłaszcza mięśni głębokich brzucha, pleców, obręczy biodrowej i pośladków,
- równomierne rozłożenie siły mięśni po obu stronach ciała,
- poprawę kontroli nad ciałem, poprawę stabilności ciała,
- uwolnienie od napięć w ramionach, karku, górnej części pleców, szyi.
Metoda Pilatesa stosowana jest w rehabilitacji po różnych kontuzjach kręgosłupa i stawów obwodowych, w profilaktyce urazów układu kostno – stawowego i mięśniowego, reedukacji prawidłowej postawy, prewencji osteoporozy. Pomaga kobietom przygotować się do porodu oraz po urodzeniu dziecka wrócić do formy. Ma szerokie zastosowanie w różnych dyscyplinach sportu. Łagodzi przewlekłe bóle kręgosłupa. Poprawia ruchomość w stawach. W trakcie ćwiczeń Pilatesa wzrasta także poziom endorfin odpowiedzialnych za dobre samopoczucie i następuje redukcja poziomu stresu i przemęczenia, dlatego metoda nazywana jest „treningiem dobrego samopoczucia”.
4. Dla kogo jest Pilates?
Z racji swojego łagodnego charakteru Pilates jest wyjątkowo bezpieczną formą wysiłku fizycznego, którą można uprawiać bez względu na wiek. Zajęcia Pilates są rekomendowaną przez wielu specjalistów medycznych formą rehabilitacji ruchowej. Decyzję o zapisaniu się na zajęcia należy jednak poprzedzić wizytą u lekarza, ponieważ w przypadku niektórych chorób ćwiczenia te mogą okazać się niewskazane. Tak jest w przypadku niestabilnego ciśnienia krwi, podwyższonego ryzyka zakrzepów, ciężkiej osteoporozy czy przepukliny dyskowej. Ćwiczenia te są również odradzane kobietom w pierwszym trymestrze ciąży, które dotychczas nie podejmowały aktywności fizycznej.
Jak zacząć?
Przygoda z pilatesem u nas w studiu rozpoczyna się od pakietu wprowadzającego, który nazywamy INTRO.
Pakiet INTRO zawiera
- 1 sesja 55 minut
- wywiad dotyczący stanu zdrowia, cel ćwiczącego,
- dobór odpowiednich ćwiczeń
- podstawowe pozycje na macie, reformerze,
- podstawowe zwroty w pilatesie
- obsługa reformera
- ćwiczenia wzmacniające i rozciągające
Istnieje wiele ćwiczeń Pilates, które wykonuje się na specjalnie zaprojektowanych przyrządach, jednak są one stosunkowo mało popularne w Polsce. Jeżeli zaczynasz przygodę z Pilatesem, wystarczy, że zaopatrzysz się w matę do ćwiczeń i odpowiedni strój. Ważne, aby zapewniał ci swobodę ruchów i nie krępował w czasie wykonywania ćwiczeń. Najlepiej sprawdzą się wygodne legginsy i koszulka. Jeżeli wybierasz się na zajęcia Pilates prowadzone przez instruktora, nie zakładaj workowatych spodni, ani obszernych bluz, ponieważ uniemożliwi to ocenę prawidłowości wykonywanych przez ciebie ruchów.
5. Podsumowanie
Czujesz się przemęczona/y? Cierpisz na bóle kręgosłupa? Prowadzisz siedzący tryb życia? Szukasz bezpiecznej formy aktywności fizycznej, która pozwoli Ci nabrać tężyzny fizycznej? Jeżeli na chociaż jedno z tych pytań odpowiedziałaś twierdząco, Pilates może okazać się najlepszym wyborem dla Ciebie. Nie bez przyczyny ta rozwijana już od niemalże 100 lat metoda ćwiczeń, nie traci na popularności. Spróbuj, a być może i ty dołączysz do grona jej zwolenników.
6. Najczęściej zadawane pytania
- Ile razy w tygodniu najlepiej ćwiczyć?
Od 1 do 3 razy w tygodniu, przy czym najlepsze efekty osiągniemy ćwicząc 3 razy w tygodniu. Trening 2 razy w tygodniu również jest bardzo dobrym sposobem na poprawienie swojej sprawności i sylwetki. Ćwiczenia raz w tygodniu świetnie sprawdzą się jako trening uzupełniający, jeśli uprawiamy inne sporty.
- W co należy się ubrać?
Ubranie powinno być wygodne i jednocześnie dopasowane. Nie zakładamy szerokich spodni lub szerokich t-shirtów. Najlepiej sprawdzają się legginsy i dopasowany top z długim/ krótkim rękawem bądź na ramiączkach. Obowiązkowo należy ćwiczyć w skarpetkach.
- Czy Pilates jest dla mężczyzn?
Zdecydowanie tak. Joseph Pilates rozwijał swój system ćwiczeń najpierw z myślą o sobie, potem o internowanych żołnierzach. Inspirował się bardzo męskimi dziedzinami sportu jak kulturystyka, zapasy, gimnastyką czy sztukami walki. Wiele z ćwiczeń stworzył specjalnie dla mężczyzn.
- Czy w studio można wziąć prysznic?
Jak najbardziej, posiadamy łazienkę, toaletę i prysznic.
- Czy w pobliżu znajdują się miejsca bezpłatne miejsca parkingowe?
Nasze studio znajduje się przy sklepie spożywczym Lewiatan, który posiada bezpłatne miejsca parkingowe również dla naszych uczestników zajęć.
7. Regulamin
Regulamin treningów pilates w Feel the Freedom
- Uczestnik akceptując poniższy regulamin oświadcza, że posiada zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań lub podejmuje treningi na własną odpowiedzialność.
- Warunkiem dopuszczenia do udziału w treningu pilates jest złożenie wypełnionego i podpisanego własnoręcznie przez uczestnika treningu kwestionariusza przed pierwszym treningiem.
- Uczestnik jest zobowiązany do poinformowania nauczyciela pilates o wszelkich dolegliwościach zdrowotnych, stanie zdrowia, celem dopasowania rodzaju ćwiczeń oraz ich intensywności do stanu zdrowia ćwiczącego.
- Uczestnik powinien stawić się punktualnie na umówionym treningu.
- Trening pilates trwa maksymalnie 55 min (dla jednej osoby lub dla duetu).
- Umówiony trening pilates może zostać odwołany bez żadnych konsekwencji przez obie strony z 24 godzinnym wyprzedzeniem.
- W przypadku kiedy uczestnik w czasie krótszym niż 24 godziny nie poinformuje nauczyciela o odwołaniu treningu przed umówionym terminem, trening pilates zostaje uznany przez nauczyciela za przeprowadzony.
- W przypadku spóźnienia się uczestnika na trening pilates, czas spóźnienia odliczony będzie od regulaminowego czasu treningu.
- W przypadku nieobecności uczestnika na treningu pilates, trening zostaje uznany przez nauczyciela za przeprowadzony.
- Płatność za treningi dokonywana jest przelewem na konto lub gotówką, kartą, blikiem w studiu Feel the Freedom. Terminy treningów są ustalane bezpośrednio z nauczycielem.
- Opłaty za trening powinny być uiszczane z góry, nie później niż w dniu rozpoczęcia pierwszego treningu.
- Uczestnik nie może wskazać innej osoby, która chce skorzystać z umówionego i opłaconego treningu personalnego.
- Nauczyciel ma prawo w razie swojej niedyspozycyjności na zaproponowanie treningu z innym wskazanym przez niego nauczycielem, ale musi się to wiązać z akceptacją z strony klienta.
- Pakiet treningowy INTRO 1 sesja-ważny jest miesiąc od momentu wykupienia, BASIC 7 sesji-ważny jest 2 miesiące od momentu wykupienia, REGULAR 12 sesji-ważny jest 3 miesiące od momentu wykupienia. Po tym czasie, nie wykorzystane sesje przepadają, wyjątek stanowi udokumentowanie niedyspozycyjności z powodu choroby lub kontuzji.
- Podczas treningu obowiązuje strój sportowy, nieograniczający swobody ruchu, trening pilates odbywa się bez obuwia. Klient jest zobowiązany posiadać ze sobą ręcznik treningowy, skarpetki.
- W przypadku ujawnienia się nietypowych dolegliwości klienta podczas treningu może on zostać poproszony o dodatkową konsultację lekarską. W szczególnych przypadkach treningi mogą zostać zawieszone do czasu postawienia przez lekarza diagnozy.
- Rezerwacja treningu/lekcji nie dotyczy rezerwacji studia. W studio mogą równocześnie odbywać się inne treningi/lekcje z zachowaniem wzajemnego szacunku do innych klientów i sprzętu.
- Klient zobowiązany jest do odłożenia używanego sprzętu na miejsce i jego dezynfekcji, według instrukcji nauczyciela.
- Zarówno trener, jak i uczestnik, dołoży wszelkich starań, by cele uczestnika zostały osiągnięte.
- Wykupienie pakietu treningowego równoznaczne jest z akceptacją regulaminu.
- Regulamin ważny jest od 5.09.2022 Feel the Freedom, Lublin 31.12.2024.
Pakiety treningowe